«My dolphin show» آن‌چه خوب است پدرها و مادرها درباره این بازی بدانند

شناسنامه

نام کامل: My dolphin show
سال انتشار: ۲۰۱۸
سازندگان: MobilMinds App
سیستم‌عامل: Android،IOS
رده سنی: +۳ (بازار،مایکت،google play)

ماجرای بازی

My dolphin show ، یک بازی تفننی است که بازیکن در نقش یک دلفین،کارهای نمایشی انجام می­دهد و امتیاز کسب می­کند.

بررسی محتوا و آثار بازی

در ابتدا بازیکن وارد یک سیرک (دلفیناریوم) رنگارنگ و جذاب می­شود و کنترل دلفینی را به عهده می­گیرد و حرکات نمایشی (از قبیل پریدن و شوت کردن توپ) انجام می­دهد که موجب افزایش هماهنگی بین چشم و دست می­شود. تماشاچیان منتظر یک نمایش جذاب و سرگرم­کننده هستند و مربی چالش­های متنوعی را برای دلفین ایجاد می­کند. با انجام هر نمایش تماشاچیان به بازیکن امتیاز و سکه می­دهند. در صورتی که مرحله خوب طی شود، بازیکن سکه­ی بیشتری دریافت می­کند و مربی به عنوان تشویق به دلفین غذا می­دهد. با کسب امتیاز بیشتر در هر مرحله، جمعیت تماشاگران افزایش می­یابد و فرد احساس خوشحالی و پیروزی می­کند و با اتمام موفقیت­آمیز هر چالش به مراحل بالاتر و پیچیده­تری وارد می­شود. در صورتی که حرکات نمایشی مطلوب نباشد، علاوه بر اینکه فرد امتیاز پایین و بعضا امتیاز منفی می­گیرد، مربی نیز ناراحت می­شود و از غذا هم خبری نیست. بدین ترتیب ممکن است بازیکن کم سن و سال برای جلوگیری از شکست، کمی احساس اضطراب را تجربه  ­کند.

بازی مای دلفین شو - بازی با اسب تک شاخ
بازی مای دلفین شو – بازی با اسب تک شاخ

در اکثر بازی­ها، فرد به عنوان نیروی تعیین کننده و مسلط بازی است. ولی در این بازی شخصدر نقش  دلفینی است که در محیط محدود استخر (دلفینیاروم) زندگی می­کند و تمام افعالش تحت کنترل فرد دیگری (مربی) است و آزادی شخصی ندارد. اگرچه بازیکن در وهله­ی نخست که با این موضوع روبه­رو می­شود کمی شوکه خواهد شد ولی کم کم برایش عادی می­شود و حتی برای جلوگیری از ناراحتی مربی که عامل زندانی شدن دلفین در استخر است، تلاش می­کند. ممکن است این نشانه های مهربانی و همدردی تا آنجا پیش برود که فرد با وجود تمام محدودیت­هایی که مربی برایش ایجاد کرده با اختیار کامل خود را تسلیمش  ­کند. ممکن است این امر موجب شود، مخاطب کم سن در زندگی واقعی نیز نیازمند و دنباله­رو دیگران شود و به قیمت گرفتن تایید از دیگران استقلالش را واگذار کند.

بازیکن می­تواند شخصیتی که می­خواهد به جای آن بازی کند را انتخاب کند که شامل: انواع ماهی­ها، حیوانات، پری دریایی و انسان است.همچنین می­تواند ظاهر شخصیتش را با انواع لباس و لوازم جانبی بیاراید. اگرچه به نظر می‌رسد که در این‌جا سلیقه­ی بازیکن اعمال می­شود ولی از آنجایی که گزینه­های پیش روی بازیکن محدود است، در واقع بازی موجب سلیقه سازی در بازیکن نیز می­گردد.

در قسمت­های مختلف بازی، (از جمله شروع  هر قسمت بازی، فعال کردن برخی شخصیت­ها و وسایل و امکانات تزیینی) فرد تشویق به دیدن فیلم­های تبلیغاتی و یا خرج کردن سکه می­شود.کلیپ­های تبلیغاتی، سایر بازی­های شرکت سازنده­ را تبلیغ می­کند که همه­ی آن­ها متناسب با فرهنگ جامعه­ی ما  نیست.

کمی عمیق‌تر بیاندیشیم

اگرچه فضای بازی به­گونه ای است که به نظر می­رسد برای دختران طراحی شده ولی شخصیت­های بازی (حرکات مربی،پوشش پری دریایی) به گونه­ای طراحی شده که جاذبه­های جنسی آن­ها به چشم می­آید و ممکن است به مرور و با تکرار آن، تعریفی که از زن بودن برای کودک شکل می­گیرد، تصویر زنی باشد که خارج از فضای خانواده هم می­تواند هرگونه پوششی را انتخاب کند.

به علاوه، یکی از عوامل گرایش به جنس موافق، نمایش جنسیتی از افراد است. این موضوع تمایل طبیعی افراد نیست و بر اساس یادگیری اجتماعی ایجاد می­شود. هسته­ی اولیه­ی گرایش به همجنس در سنین ۵-۴ سالگی شکل می­گیرد و اگر در سنین پایین محرک­های تمایل به هم­جنس در کودکان ایجاد نشود، به تبع آن در سنین بلوغ نیز این گرایش رشد نمی­کند. ممکن است این بازی در اثر تکرار و به مرور زمان(با توجه به نمایش جنسیتی برخی از شخصیت­ها) زمینه­ی تمایل به هم­جنس را در کودکان ـ به‌خصوص دختر‌ بچه‌ها ـ ایجاد کند.

با فرزندانمان گپ بزنیم

همه­ی کودکان به طور طبیعی به توجه نیاز دارند و وقتی که این نیاز به طور سالم در دوران کودکی پاسخ داده نشود، به مرور به شکل منفی بروز می­کند و در بزرگسالی به جای “خود”، به عنوان منبع تامین اطمینان فرد، به دیگران و توجه آنها نیاز شدید پیدا می­کند و عزت نفس فرد کاهش می­یابد. انجام این بازی   ممکن است در اثر تکرار، این حس را در مخاطب خردسال ایجاد کند که برای پیشرفت نیازمند جلب توجه  دیگران است و آرامش فرد به خوش­آمد دیگران وابسته است. اگر فرزندمان درگیر این بازی بود، خوب است به او گوشزد کنیم که معیار انجام کارها درست و غلط بودن آن است، نه نظر دیگران.برای دریافت این بازی از لینک‌های زیر استفاده کنید
دریافت از کافه‌بازار

یک دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*