«مقبره ماسک» آن‌چه خوب است پدرها و مادرها درباره این بازی بدانند

شناسنامه

نام کامل: tomb of the Mask
سازنده: playgendary limited
سیستم عامل: Android, IOS
رده‌بندی:
+ ۳ (کافه‌بازار)
+ ۱۲ (appstore)
+ همه سنین (USK)
+ ۸ (commonsensemedia)

ماجرای بازی

مقبره ماسک یک بازی تفننی است که در هزارتویی بی پایان اتفاق می افتد و مسیر بازی نیز به صورت اتفاقی تولید می‌شود. بازیکن قدم در مقبره ای قدیمی می‌گذارد و ماسکی عجیب و غریب پیدا می‌کند. به محض آنکه این ماسک را به صورت می‌زند، متوجه می‌شود که می‌تواند خیلی آسان و سریع از دیوارها بالا برود و ماجرا از همین جا آغاز می‌گردد. ‏بازیکن در طول مسیر با تله ها، موانع و دشمنان زیادی برخورد می‌کند و البته می‌تواند با استفاده از ابزارهای کمکی موانع را از سر راه بردارد و مراحل را پشت سربگذارد.

بررسی آثار و محتوای بازی

بازی مقبره ماسک ها در دو مدل مرحله‎‏ای و بی وقفه(رکوردی) طراحی شده است. در مدل بی وقفه بازیکن باید از مسیرهای متعدد و مختلفی عبور کند و این بازی تا جایی که بازیکن ببازد ادامه خواهد داشت. بعد از باخت امتیاز بازیکن محاسبه می‏شود و بعنوان رکود او ثبت می‏گردد. در مدل مرحله‏ای نیز بازیکن باید مرحله به مرحله پیش برود و در هر قسمت چالشها و موانع جدیدی را پشت سر بگذارد.

بازی مقبره ماسک - صفحه اول بازی
بازی مقبره ماسک – صفحه اول بازی

پیشرفت مراحل و سخت شدن تدریجی آن، همراه با پشت سر گذاشتن چالشها و موانع در عبور از مسیر به بازیکن احساس توانمندی و اعتماد به نفس را القا می‏کند. علاوه بر این، مسیر بازی نوعی مهارت افزایی نیز دارد که اولاً هماهنگی میان چشم و دست و سرعت عمل را بالا می‏برد و همچنین مهارت حل مسئله را نیز در بازیکن تقویت می‏نماید.

مسیر بازی به گونه‏ای طراحی شده است که طی کردن آن نیازمند درگیر شدن با چالش‌های فکری است و در غیر این‌صورت بازیکن امکان به اتمام رساندن مرحله را نخواهد داشت. مراحل ابتدایی بسیار آسان است و هرچه به مراحل بالاتر برویم چالشها، موانع و سختی مسیر افزایش می‏یابد. روال سخت شدن مراحل، بسیار منطقی است و به تدریج رخ می‏دهد. به این معنا که چالشها و موانع در هر مرحله با پیروی از مرحله قبلی ساخته می‏شوند و بازیکن در مرحله جدید با یک چالش جدید یا ترکیبی از چالشهای قبلی مواجه می‏شود. یکی از دلایل اقبال به این بازی همین امر یعنی تدریجی و منطقی بودن روال بازی می‏باشد.

طراحی و گرافیک بازی به نحوی است که موجب زنده شدن برخی خاطرات گذشته در ذهن می‏شود، زیرا این بازی با الهام گرفتن از بازی‏های قدیمی‏تر آتاری ساخته شده است و همین امر با برانگیختن حس نوستالژی در ذهن افراد یک احساس قرابت را به واسطه یادآوری تجربه پیشین برای بزرگترها خواهد داشت. از این رو وقتی بچه‌ها هم این بازی را انجام دهند نوعی تجربه مشترک میان نسل نو و بزرگتر‌های آنها ایجاد می‌شود.

در بازی ابزارهایی وجود دارد که امکان عبور از مراحل را آسان می‏نماید. این ابزارها به دو طریق بدست می‏آیند یا با کسب امتیاز و عبور از موانع و یا با خرید از فروشگاه آنلاین بازی. از دیگر امکانات بازی گردونه شانس، خرید درون برنامه‏ای، مأموریت و یادآور(نوتیفیکیشن) است. در همین رابطه، یکی از نکات مثبت این بازی امکان خاموش کردن یادآور است که بازی با اجازه بازیکن به وی هشدار می‏دهد.

بازی مقبره ماسک - یکی از مراحل
بازی مقبره ماسک – یکی از مراحل

این بازی ماهیتی معمایی، چالشی و ماجراجویانه دارد که عبور از مراحل می‏تواند تجربه حل مسئله را بوجود آورد، البته این تجربه بیشتر حل مسائلی از جنس بدست آوردن امتیاز و ستاره برای پیشرفت در بازی می‏باشد. ولی عبور از موانع با سنجیدن جوانب مختلف می‏تواند به رشد و تقویت فکر بازیکن کمک کند.

عبور از مراحل زمان مشخصی ندارد و لازم نیست بازیکن در یک زمان محدود از مسیرها بگذرد بنابراین بازیکنان با اضطراب ناشی از گذر زمان مواجه نخواهند شد ولی با توجه به تله‏ها و موانع، ناگزیر بازیکن باید سرعت عبور را در نظر بگیرد و همین امر هیجان را بسیار بالا می‏برد. لذت عبور از مسیر و پشت سرگذاشتن موانع و تله‏ها همراه با هیجان یکی از موارد جذب و ترغیب به ادامه بازی می‏باشد. همچنین با پیشرفت مراحل به چالش کشیده شدن بازیکن بیشتر می‏شود و همین چالش‏ها موجب افزایش هیجان و توجه به بازی می‏گردد. البته باید در نظر داشته باشیم که گاهی ناتوانی در عبور از مسیر و یا شکست خوردن در مراحل بازی احساس خشم و عصبانیت را در بازیکن ایجاد می‏نماید.

 بازی مقبره ماسک - از مراحل بازی
بازی مقبره ماسک – از مراحل بازی

اما یکی از نکات منفی بازی تبلیغات فراوان و زیاد می‏باشد. این تبلیغات که بیشتر به معرفی بازی‏های موبایلی اختصاص دارد روی صفحه نمایش ظاهر می‏شود و امکان حذف و بستن تبلیغ‏ها وجود ندارد. تنها از طریق پرداخت پول واقعی می‏توان تبلیغات بازی را حذف نمود.

کمی عمیق‌تر بیاندیشیم

با توجه به گرافیک به ظاهر ساده این بازی یکی از عوامل جذابیت بازی و استقبال کاربران احتمالا توجه به خاطرات گذشته و استفاده از نوستالژی‏ها در ساخت بازی است. به نظر می‎‏رسد بخشی از مخاطبان نوجوان و کودک بازی‏هایی با طراحی ساده و در عین حال به‏روز را در سبد انتخاب خود قرار داده‏اند

با فرزندانمان گپ بزنیم

یادگیری مدیریت زمان و برنامه‏ریزی برای استفاده صحیح از وقت در کودکی و نوجوانی اتفاق می‏افتد. از سوی دیگر نکته قابل توجه، داستان و روایت بازی‏هاست. به طور کلی اگر برای هر بازی داستانی را برای فرزندان خود بگوییم، این امکان وجود دارد که تا حدزیادی آثار منفی بازی کاهش پیدا کند. در داستانی که برای فرزندان تعریف می‏کنیم علامه بر تشریح بازی می‏توانیم با مفهوم سازی در مورد نکات مثبت و منفی بازی، فرزندانمان را متوجه این نکات نماییم. ان شاالله رسانه‌پژوه تلاش خواهد کرد تا برای برخی از این نمونه بازی‌ها داستان کوتاهی را نیز پیش‌نهاد نماید.برای دریافت این بازی از لینک‌های زیر استفاده کنید
دریافت از کافه‌بازار

یک دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*