«دونده معبد ۲» آن‌چه خوب است پدرها و مادرها درباره این بازی بدانند

شناسنامه

نام کامل: temple run 2
سال انتشار: ۲۰۱۱
سازندگان: imangi studio
سیستم عامل: Android, IOS
رده سنی:
• ۷+ (کافه‌بازار)
• ۷+ (google play)
• ۹+  (App Store)

ماجرای بازی

فرار از معبد، یک بازی در سبک رانر ( دوندگی) است و بازیکن در نقش فردی است که از هیولایی فرار می­کند و باید با جمع‌آوری سکه ها و طی مسیرهای مختلف، امتیاز کسب کند.

بررسی محتوا و آثار بازی

پیش از شروع بازی، جمله ای بالای یک بت نمایان می­شود؛ ” اگر جرات داری بت را بردار! ” در واقع بازی، با دزدیدن بت از معبدی که هیولایی نگهبان آن است شروع می‌شود و فرد با فرار از هیولا مسیرهای مختلفی را طی می­کند. بازیکن در مراحل مختلف از مسیرهای متنوعی مثل زمستان، بیابان، جزیره، آتشفشان و یخبندان عبور کرده و گرافیک جذاب، موسیقی هیجانی و افکتهای صوتی طبیعی مثل صدای غرش هیولا را تجربه می‌نماید. همچنین امکاناتی نظیر شخصی سازی شخصیت،چالش های روزانه و صندوق شانس ساعتی، باعث میشود بازیکن بیشتر با بازی ارتباط برقرار کرده و بیشتر درگیر آن شود.

این بازی به دلیل فرار مداوم و گرافیک ترسناک هیولاها خصوصا در زمان شکار فردی که می‌گریزد، ممکن است حس ترس را به ویژه در کودکان ایجاد نماید. همچنین عدم موفقیت در بازی که بصورت دستگیری توسط هیولا نمایش داده میشود، می‌تواند منجر به خشم و ناراحتی در کودک شود. هر چند در صورت باخت، امکان ادامه بازی به وسیله فیلم دیدن با الماسهایی که یا باید خریده شوند یا از مسیر جمع آوری شوند، وجود دارد و بازیکن با استفاده از این امکانات، کمتر احساس عصبانیت و ناراحتی می‌کند.اما تکرار مداوم فرار می‌تواند موجب بروز رفتارهای عصبی ناخودآگاه در فرد شود.

بازی دونده معبد - نمای اول بازی
بازی دونده معبد – نمای اول بازی

بازیکن برای پیشرفت ، باید تمام توجه خود را متوجه بازی کند که این امر باعث افزایش تمرکز در هنگام بازی می­شود و به تقویت هماهنگی بین چشم و دست کمک می­کند. اما همچنان بعد از بازی، تمرکز روی آن باقی می‌ماند و ذهن فرد از بازی کاملا رها نمی‌شود. از این رو پیشنهاد می­شود بازی قبل از انجام فعالیت­هایی که نیاز به تمرکز و آرامش دارند، مثل مطالعه و خواب، انجام نشود.

در روند این بازی اجزای مختلف پیرامون به صورت مانع ظاهر شده و مانع پیشرفت بازیکن هستند. این امر ممکن است در اثر تکرار باعث شود فرد نسبت به جهان اطراف خود حسی منفی پیدا کند. به عبارت دیگر تقابل مداوم با محیط پیرامون ممکن است نوعی بدبینی را در فرد پدیدآورد که از احساس بد شانسی و به اصطلاح بد بیاری تا احساس سوء ظن به دیگران قابل تغییر است.

بازی دونده معبد - خود آموز در بازی
بازی دونده معبد – خود آموز در بازی

در این سبک از بازی، امکان مقابله و قدرت نمایی برای فرد وجود ندارد و بازی به گونه­ای طراحی شده است که فرد فقط باید فرار کند و مقاومت و جنگیدن فایده ای ندارد. ضمن این که بالاخره دیر یا زود بازیکن توسط هیولا شکار خواهد شد یا به‌ وسیله موانع شکست می‌خورد! بدین‌ ترتیب بسته به میزان حساسیت بازیکن و همچنین تکرار درگیری با چنین سبک از بازی‌ها که به بازی‌های بی‌پایان معروف هستند، ممکن است در بازیکن نوعی حس مسامحه و تسلیم به جای حس رقابت و جنگندگی که لازمه تلاش و پیشرفت است جایگزین گردد.

کمی عمیق‌تر بیاندیشیم

بازی هایی که انتهایی ندارند و هیچوقت به هدفی ختم نمی‌شود ، بحران بی هدفی را تقویت می‌کنند و می‌توانند موجب شوند که بازیکن به مرور با این عقیده همراه شود که زنگی واقعی نیز هدف خاصی را دنبال نمی‌کند و هر چه هست تنها مسیر است و نه هدف. در این سبک از بازی‌ها، اگر دونده به منزلی میرسید یا خط پایانی وجود داشت مشکل بی هدفی حل می‌شد اما درگیری مداوم با این شکل از بازی‌ها،در قالب های مختلف دونده بی‌نهایت، می‌تواند در ضمیر ناخودآگاه بازیکنان کم سن و سال نوعی حس بی‌هدفی را تقویت نماید.

با فرزندانمان گپ بزنیم

همانطور که گفته شد این بازی می­تواند  باعث تحریک خشم و هیجانات کودک شود و ممکن است این خشم و هیجانات بروز بیرونی هم پیدا کند. خوب است ما پدر ومادرها از سرزنش و سرکوب مستقیم کودک خودداری کرده و ضمن کنترل میزان زمان درگیری فرزندمان با این‌گونه بازی‌ها، برای تخلیه انرژی وی بازیهای هیجانی فیزیکی یا بازیهای موبایلی دیگر را جایگزین این سبک از بازی‌ها نماییم.

بازی دونده معبد - یکی از نقشه‌های بازی که به مناسبت هالوین منتشر شده است
بازی دونده معبد – یکی از نقشه‌های بازی که به مناسبت هالوین منتشر شده است

بازی جایگزین

بازی بدو دهقان بدو

  • اگر چه بازی بدو دهقان بدو نیز در سبک دونده بی‌نهایت ارائه شده است، اما به دلیل داشتن یک داستان جذاب در خود بازی و همچنین داشتن یک پایان خوش در واقعیت زندگی دهقان فداکار که نقش اصلی این بازی را بر عهده دارد، بسیاری از صدمات بازی temple run2 را به همراه نخواهد داشت.


برای دریافت این بازی از لینک‌های زیر استفاده کنید
دریافت از کافه‌بازار

یک دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*