«Quiz of kings» آن‌چه خوب است پدرها و مادرها درباره این بازی بدانند

آیکون کوییز آو کینگز

شناسنامه

نام کامل: کوییز آو کینگز
سال انتشار: ۱۳۹۴
سازنده: دانش‌پروران امیرکبیر
سیستم‌عامل: IOS, Android
رده سنی: +۳ (کافه‌بازار، مایکت، Google play)

ماجرای بازی

Quiz of kings یک بازی آنلاین در سبک چالش معلومات و اطلاعات عمومی است که به چهار صورت رقابت دو نفره، گروهی، لیگ ستاره و رکورد، در موضوعات متنوع قابل انجام است.

بررسی محتوا و آثار بازی

بازیکن اطلاعات عمومی خود را در ۱۹ موضوع متنوع به چالش می­کشد و با پاسخ صحیح به هر سوال حس پیروزی و اعتماد به نفس در بازیکن تقویت می­شود و به مرور با انجام بازی اطلاعات عمومی فرد نسبت به موضوعات مختلف افزایش می­یابد؛اگرچه این اطلاعات به گفته­ی سازندگان بازی جزء دسته­ی اطلاعات سطحی (Trivia) است و اغلب دانستن و ندانستن آنچنان تفاوتی برای مخاطب نداشته و بیشتر جنبه­ی سرگرمی دارد.

تصویری از محیط بازی کوییز آو کینگز
سمت چپ تصویر صفحه‌ای است که بازیکن سوال‌ها را آن‌جا می‌بیند و تصویر سمت راست عکس از صفحه‌ای است که بازیکن می‌تواند به گفت‌وگو و چت بپردازد

باوجود آنکه بازی اطلاعات عمومی فرد را محک می­زند ولی از جمله بازی­های مفرحی است که حتی در جمع­های دوستی و فامیلی­ هم قابلیت بازی و مشارکت جمعی را دارد. به علاوه در قسمت کارخانه­ی سوال سازی، بازیکنان با سازوکار مشخصی می­توانند سوالاتی را طراحی کنند و ضمن آنکه سکه دریافت می­کنند با ارتقای سطح سوالات می­توان بازی را به سمت مفیدتر بودن هدایت کنند.

با اهدای پنجاه سکه و ملحق شدن به گروه یا تشکیل آن، اعضا با پاسخ به سوالاتی که بیشترین اطلاعات را در آن زمینه دارند امکان کسب امتیاز بیشتر برای بازیکنان و جمع را فراهم می­کنند که این امر روحیه­ی کارگروهی را تقویت می­کند.

افرد می­توانند نامی را برای خود و گروهشان انتخاب کنند و هیچ محدودیتی در انتخاب آن وجود ندارد . همین نکته  موجب شده‌است بعضا اسامی نامتناسب با فرهنگ جامعه­ی ما نیز به چشم بخورد. امکان انتخاب آواتار زمینه­ی بروز و عینی شدن سلیقه را به فرد می­دهد، اگرچه با ارائه­ی گزینه­های محدود، سلیقه­ی مخاطب را نیز شکل می­دهد.

از آن­جایی که با پاسخ غلط به سوالات، امتیازی کم نمی­شود؛ چنانچه فرد جواب سوالی را نداند و به طور تصادفی پاسخ مثبت بدهد، توهم آگاهی در فرد ایجاد می­کند و از طرفی اعتقاد به شانس را در فرد تقویت می­کند. در صورتی که در عالم واقع شانس وجود ندارد و ساز و کار جهان بر اساس عمل و تلاش فرد است.

این بازی رقابت­محور است و پتانسیل رقابت­جویی را در فرد تایید و تقویت می­کند و افراط در آن  می­تواند به مرور زمان بر زندگی روزمره  اثر نامطلوب و مخربی داشته باشد و موجب برهم­زدن آرامش فرد ­شود.

از طرف دیگر داشتن زمان­سنج برای سوالات – اگرچه امکان تقلب را به حداقل می­رساند – اضطراب بازیکن را افزایش می­دهد؛ به خصوص در لیگ ستاره­ها که رقابت بر اساس زمان پاسخ­گویی نیز هست.

بازه­ی پاسخگویی به سوالات در هر نوبت بازی ۱۲ ساعت است که موجب میشود کاربر برای آنکه در رقابت شکست ­نخورد هر یک مدت به بازی سر بزند و بازی کردن جزئی از برنامه­ی روزانه­ی فرد شود و به آن اعتیاد پیدا کند. علاوه بر این اعلان­هایی که گاه و بی­گاه (با انجام بازی توسط حریف، توجه به زمان لیگ ستاره­ها و..) به صورتnotification  اتفاق می­افتد موجب کاهش تمرکز ذهنی فرد به خصوص در مخاطب کم سن و سال می­شود که برای جلوگیری از اثرات مخرب آن می­توانیم از تنظیمات گوشی موبایل قسمت اعلان­ها را غیر فعال کنیم.

در بستر بازی تبلیغات وجود دارد که به دو صورت بنر و ویدیو است (باعث افزایش سکه می­شود، گرچه محدودیت زمانی دارد) که ممکن است همه­ی آن­ها مناسب – رده­های سنی مختلف – نباشند لذا باید برای بازی فرزندان با سن کم­تر به این موضوع توجه داشت.

بازی برای کسب درآمد به بازیکن سکه، قلب و شتاب­دهنده می­فروشد که برای ارتقا و ورود به مراحل بالاتر بازی گروهی و لیگ­ستاره یا باید این موارد را خریداری کنید یا باید امتیاز لازم را از طریق بازی پیاپی کسب کنید. اگرچه سرعت طی مراحل نسبت به بازی­های مشابه منطقی­تر و سریع است ولی مستلزم صرف زمان بیشتری است.این امر ممکن است موجب  با ارزش­تر شدن ثروت نسبت به دانش در ذهن مخاطب کم سن شود، چرا که با دادن اندکی پول مقدار قابل ملاحظه­ای سکه به دست می­آورد. در صورتی که در عالم واقعیت دانش و مهارت است که ثروت می­آفریند.

محیط بازی کوییز آو کینگز

کمی عمیق‌تر بیاندیشیم

اگرچه ممکن است دانش حفظی توسط سیستم آموزش عمومی و مسابقات تلویزیونی و رادیویی و سایر بازی­های موبایلی تشویق و تایید شود ولی آنچه باعث قدرت یافتن و اثربخشی فرد در جامعه می­شود، تنها اطلاعات عمومی و حفظی نیست بلکه باید در رشته­ای خاص به تخصص و مهارت ذهنی و عملی لازم برسیم تا در دنیای تخصصی امروز موفق باشیم. به علاوه آنچه موجب رشد و پیشرفت کشور می‌شود اطلاعات عمیق و کاربردی عالمان و دانشمندان آن جامعه است نه فقط اطلاعات عمومی.

با فرزندانمان گپ بزنیم

بازی به دلیل آنکه به طور کلی باید آنلاین انجام شود کمی خطرات دسترسی آزاد به فضای اینترنت را دارد. همچنین بازی امکان تشکیل گروه،عضویت در گروه­های مختلف و چت کردن با افراد را در اختیار بازیکن قرار می­دهد.از این ­رو خوب است به فرزندانمان یادآوری کنیم که ممکن است شخصیت حقیقی افراد با آن­چه که در فضای مجازی اعلام می­کنند یکی نباشد. بنابراین نباید به افراد غریبه در فضای مجازی اعتماد کرد یا با آنها طرح دوستی ریخت. خصوصا خوب است که ما والدین برای فرزندان کم ­سنمان گزینه­ی دریافت پیام از دوستان و آشنایان را فعال نماییم، ضمن اینکه تا حد امکان با دوستان و آشنایان یک گروه تشکیل دهیم تا از آسیب­های احتمالی ورود فرزندمان به گروه­های نامناسب بکاهیم.برای دریافت این بازی از لینک‌های زیر استفاده کنید
دریافت از کافه‌بازار

یک دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*