«Mr. bullet» آن‌چه خوب است پدرها و مادرها درباره این بازی بدانند

آیکون مستر بولت

شناسنامه

نام کامل: Mr. Bullet
سال انتشار: ۳ مارس ۲۰۱۹
 سازنده: Lion studio
سیستم­عامل:  Android, IOS
رده سنی:
·        + ۱۶ (google play – PEGI)
·        + ۱۲ (App store)
·        + ۱۲ (کافه‌بازار)

ماجرای بازی

         گرچه بازی روایت روشنی ارایه نمی‌کند اما به نظر می‌رسد که بازیکن در این بازی نقش مزدوری را بر عهده داردکه به ازای کشتن آدم‌هایی که جاسوس دانسته شده‌اند پول می‌گیرد. زیرا با هدف قرار دادن هر هدف، به مجموع اسکناس‌های بازیکن افزوده خواهد شد.

بررسی محتوا و آثار بازی

         اجازه دهید در ابتدا بازی مِستِر بولِت ((Mr. Bullet را در مقایسه با بازی Bowmasters تحلیل کنیم. چنان که پیش از این در تحلیل بازی Bowmasters گفته شد، این دسته از بازی‌ها یک خشونت بسیار عریان و شدید را چنان در قالب تصویر گرافیکی فانتزی به همراه موسیقی هیجان‌آور به خورد مخاطب می‌دهند که قتل، کشتار و خونریزی و حتی قطعه قطعه کردن آدم‌ها و سایر موجودات زنده ‌برای بازیکن به یک کار هیجان‌انگیز و بلکه لذت‌بخش تبدیل می‌شود! از این نظر بازی Mr. Bullet حتی از بازی Bowmasters نیزخطرناک‌تر است، زیرا در Bowmasters قاعده براین بود که اگر شما حریف را نکشید او شما را خواهد کشت اما در  Mr. Bullet بازیکن فقط در ازای دریافت پول، آدم‌هایی که هیچ خطری برای او ندارند را از پا درمی‌آورد.

         بازی در حالت معمول دارای گرافیکی ساده اما بسیار خشن است. کشتن آدم‌ها به وسیله شلیک تیر و یا پرتاب نارنجک، منجر به خونریزی شدید مقتول و شنیدن صدای خِرخِر مرگ‌ می‌شود، به همین دلیل است که رده سنی این بازی ساده در استاندارهای اروپایی (PEGI) بالای شانزده سال اعلام شده است. هر چند در تنظیمات بازی می‌توان مشاهده خونریزی و صدای دلهره‌آور مرگ را غیرفعال کرد. اما تا بازیکن به این امکان پی‌ببرد به دفعات زیادی با مشاهده این صحنه‌ها روبرو خواهد شد.

         قربانیان مستر بولت در همه لباسی هستند. در صحنه‌های مختلف این بازی، قربانیان در شمایل انسان اولیه، انسان رومی، نینجای ژاپنی، مومیایی‌های مصری، دزد دریایی، گردشگر، جنگلبان و حتی دلقک یا دانشمند نیز دیده می‌شوند. این تنوع شخصیت‌ ها گرچه از یک سو به جذابیت بصری بازی می‌افزاید، اما به طور ناخودآگاه به مخاطب کم سن و سال این گونه القاء می‌کند که جاسوس‌ها همه جا هستند!

         بازی دوئل دو نفره آنلاین نیز دارد. در این حالت بازیکن با اتصال به اینترنت با یک حریف واقعی روبرو خواهد شد. هر دو نفر به دقت نشانه‌گیری می‌کنند و بازی شلیک تیر آنها را به طور همزمان نشان می‌دهد. در این حالت فرد می‌تواند از حریف خود تقاضای دوباره مسابقه دادن (Rematch) داشته باشد. همین که بازیکن احساس می‌کند که با یک فرد واقعی روبروست به نحو اعتیادآوری به ادامه بازی و خصوصا تکرار مسابقه ترغیب می‌شود.

         در وضعیت آنلاین بازی مرتبا تبلیغ پخش می‌کند که بیشتر (یا همه‌‌ی) تبلیغات به معرفی بازی‌های دیگر مربوط می‌شود. همچنین بازیکن تشویق می‌شود تا لحظاتی از بازی تبلیغ شده را بازی کند تا به این ترتیب به نصب آن بازی تحریک نیز تحریک شود.

کمی عمیق­تر بیاندیشیم

         استودیوی سازنده این بازی (Lion studio) پیش از این، بازی‌هایی مبتنی بر درک و مهارت فیزیکی مثل Happy glass و Love balls ساخته که اتفاقا مورد استقبال فراوانی هم قرار گرفته بود. در این بازی‌ها هیچ اثری از خشونت دیده نمی‌شود. اما چرا این استودیو ناگهان به سمت خشونت روی می‌آورد و بازی اخیر خود را مرتبا خشن‌تر می‌سازد؟ یک پاسخ احتمالی پاسخ این است که سازندگان بازی در محاسبات تجاری خود میل بازار به این دسته محتواها را احساس کرده‌اند. اما سوال مهم‌تر این است که چرا مخاطب می‌بایست از دیدن خشونت لذت ببرد و از آن استقبال کند؟ نبردهای خشن در گذشته تاریخی غرب همواره حاضر بوده است. از نبرد گلادیاتورها گرفته تا گاوبازی خشن اسپانیایی‌ها. از این رو اگر ممکن است انسان غربی با توجه به سابقه تمدنی خود، بتواند از خشونت نیز به عنوان سرگرمی لذت ببرد. اما خشونت در گذشته تمدن شرقی بخصوص ایرانی چندان جایگاهی ندارد. شاید جنگ خروس را بتوان خشن‌ترین بازی ایرانی دانست که آن هم لزوما به مرگ یک حیوان منجر نمی‌شود. از این رو خوبست مراقب باشیم تا این نقطه ضعف‌های تمدن غربی به صورت زباله به ذهن و اندیشه کودکان ایرانی سر‌ریز نشود.

با فرزندانمان گپ بزنیم

         دانلود بازی Mr. Bullet در استورهای ایرانی در حال رشد است. از این رو ممکن است همین امروز و فردا فرزندِ ما نیز بخواهد که این بازی را تجربه کند. خوبست با نشان دادن صحنه های خشن این بازی به فرزندمان او را متوجه تاثیرات منفی این بازی نماییم و در عوض بازی‌هایی مانند tank stars در سبک نشانه گیری و یا happy glass و cut the rope در سبک تقویت فهم فیزیکی را به وی معرفی نماییم. اما اگر فرزند ما درگیر این بازی شده است نیز حتما مراقبت نماییم که از بخش تنظیمات بازی صدای بازی و مشاهده خونریزی در بازی را غیر فعال کنیم. همچنین از آن جا که بازی در وضعیت آنلاین بازیکن را به دوئل تشویق می‌کند و همچنین مرتبا به تبلیغ بازی‌های دیگر ـ که معمولا نیز دارای صحنه‌های خشن یا محرک جنسی هستند ـ می‌پردازد. خوبست که استفاده از اینترنت را در زمان انجام این بازی کنترل نماییم.

بازی‌های جایگزین

Tank stars   در سبک نشانه گیری

Happy glass  و  cut the rope  در سبک تمرین مهارت و فهم فیزیکی محیط

برای دریافت این بازی از مایکت روی تصویر زیر کلیک کنید

یک دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*