«گلمراد» آن‌چه خوب است پدرها و مادرها درباره این بازی بدانند

golmorad icon

شناسنامه

نام بازی: گلمراد
سازنده: مدریک گیمز
سیستم عامل: اندروید

ماجرای بازی

بازی گلمراد داستان زندگی فردی بنام گلمراد است که در کودکی پدر خویش را از دست می­دهد و همراه مادر خود به جای دیگری نقل مکان می­کند. سال­ها بعد هنگامی که گلمراد قصد تشکیل خانواده دارد، به همراه همسر خود به خانه‌ی قدیمی پدری بازمی­گردد تا با نوسازی آن زندگی مشترک خود را در این خانه شروع کنند. بازی نوسازی این خانه را روایت می­کند.

آثار و محتوای بازی

بازی گلمراد یک بازی از دید سوم شخص است که بازیکن باید سعی کند با انجام بازی جورچین رنگ‌ها و کسب ستاره به تعویض و تعمیر اسباب و ساختمان خانه بپردازد. اگر چه بازی کارهایی که بازیکن باید انجام دهد را مشخص کرده، اما در بعضی مراحل دست بازیکن را در انتخاب نوع و شکل اشیائی که بایستی تعویض شوند باز گذاشته است. بنابراین بازیکن می­تواند به سلیقه‌ی خود این انتخاب را انجام دهد و همین امکان بازی را برای سنین پایین لذت بخش کرده است. روند بازی در واقع برمبنای مکالمات بین گلمراد و همسر اوست که در هر مرحله این گفتو گوها تغییری که در خانه باید ایجاد شود را برای بازیکن مشخص می­کنند.

داستان بازی چالش خاصی ندارد اما بازی جورچین بازیکن این امکان را دارد تا فکر خود را به چالش بکشد و با انتخاب استراتژی(راه حل) مناسب مرحله را پشت سر بگذراد.

امتیاز بازی جورچین در قالب سکه به بازیکن داده می­شود که با این سکه­ها می­تواند امکاناتی نظیر بمب و فرفره بخرد تا با استفاده از آن ­ها مرحله را برای خود آسان کند. سکه هایی که بازیکن پس از هر مرحله بدست می­آورد نسبت به قیمت امکانات بسیار کم است اما بازی امکان خرید سکه با پرداخت پول واقعی و یا دیدن فیلم تبلیغاتی را برای بازیکن فراهم کرده است. البته اجازه ی دیدن تبلیغ را برای او محدود کرده و در واقع بازی بر پرداخت پول واقعی اصرار دارد.

یکی دیگر از راه­های کسب سکه استفاده از گردونه ی شانس است که به نوعی اعتقاد به شانس را در بازیکن تقویت می­کند.

نکته آخر نیز این که اگر بازیکن مدتی به سراغ بازی نرود،  بازی به سراغ او می‌آید!  هشدارهای خارج از برنامه ( نوتیفیکیشن) معمولا در زمانی رخ می‌دهد که بازیکن به کار دیگری مشغول است. استمرار این روند می‌تواند توان تمرکز وی را مورد آسیب قرار دهد.

کمی عمیق­تر بیاندیشیم

همانطور که گفته شد بازی دو بخش دارد. یک بخش تعمیر و نوسازی خانه و یک بخش بازی جورچین. بازی جورچین فضای چالشی خوبی را برای بازیکن به وجود می­آورد و امکان مهندسی رفتار و تحلیل بازی را برای بازیکن مهیا می­کند.به‌ همین دلیل انجام بازی جورچین می­تواند باعث افزایش اعتماد بنفس بازیکن و دقت­عمل او بشود. همچنین بازیکن در قسمت تعمیر خانه با اعمال سلیقه ی خود در واقع شخصیت خود را در بازی بروز می­دهد. اما همانطور که گفته شد روند بازی بر گفت و گوی بین یک زن و شوهر قرار دارد و متاسفانه در این بازی به طرز بی­مهابایی برخی نکات منفی به نمایش گذاشته است که از جمله آن­ها به موارد زیر می­توان اشاره کرد:

  • در طول بازی مدام الهام از دست گلمراد عصبانی می­شود و شخصیتی دم دمی مزاج و غرغرو دارد.
  • این بازی سرشار از مکالمات غیر مستقیم و مستقیم جنسی است که آن را برای گروه های سنی مختلف نامناسب کرده است.
  • این بازی به نوعی تجمل­گرایی را نمایش می­دهد. به عبارت دیگر این بازی سبک زندگی طبقه‌ی متوسط شهری را به شکل کاملا تحریف شده­ای به نمایش می­گذارد و این ممکن است اثرات نامطلوبی در فرزندانمان داشته باشد.
  • طراحی شخصیت های بازی نشان می­دهد که این بازی در برخی زمینه ها ضد ارزش نیز عمل می­کند.

با فرزندانمان گپ بزنیم

گفت و گو های بین گلمراد و همسرش در اکثر موارد دارای محتوا و مفاهیم جنسی است. به همین دلیل این بازی برای این گروه سنی کودک و نوجوان پیشنهاد نمی­شود. شاید بتوان گفت انجام این بازی برای سنین پایین‌تر که کودکان صرفا از این که خانه ای به سلیقه خود بازسازی­کنند و یا از بازی جورچین لذت می­برند و تمرکزی بر نوشته‌های بازی ندارند به شرط مراقبت والدین ایرادی ندارد. اگر چه بازی گلمراد بر ایده ای جذاب بنا شده، متاسفانه با بهره ‌گرفتن از جذابیتهای کاذب  اثرات نامطلوبی را به همراه آورده است.  از این رو رسانه پژوه نمی‌تواند این بازی را به کودکان و نوجوانان ایرانیبرای دریافت این بازی از لینک‌های زیر استفاده کنید
دریافت از کافه‌بازار

یک دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*