«پرسیتی» آن‌چه خوب است پدرها و مادرها درباره این بازی بدانند

شناسنامه

نام کامل: پرسیتی
سال انتشار: ۲۰۱۵
سازندگان: استودیو تاد
سیستم‌­عامل: Android
رده سنی: +۳ (کافه‌بازار)

ماجرای بازی

پرسیتی، نام یک بازی آنلاین در مورد مزرعه داری و شهرسازی در دوره های ایران باستان است که در آن بازیکن ابتدا شروع به پرورش محصولات کرده و پس از اندک زمانی محصولات را برداشت و جمع آوری می کند. در ادامه با استفاده از فروش محصولاتی که در انبار جمع آوری شده به ساختن شهر جدید می پردازد. وی باید این مراحل را به صورت مکرر انجام بدهد تا با کسب پول کافی، به معماری شهر مورد علاقه خود برسد.

بررسی آثار و محتوا بازی

 بازیکن در ابتدای بازی با استفاده از آموزش ها و متن های خودآموز به راحتی در جریان بازی می گیرد و در حین بازی با فرآیند کاشت و برداشت محصولات آشنا می شود، همچنین در می یابد که حیوانات اهلی همانند گاو، مرغ و بز از چه غذایی استفاده می کنند و غذای آنها از کجا بدست می آید و محصولات بدست آمده از آنها در کجا کاربرد دارد. همچنین بازیکن با فعالیت های صنعتی و تزئینی نیز آشنا خواهد شد.در نتیجه می توان گفت که بازیکن خردسال با انجام این بازی یک فهم حداقلی از شغل ها را بدست خواهد آورد که در سنین بالاتر و برای ورود به جامعه می تواند برای وی مفید باشد. پس از آماده شدن محصولات، بازیکن وارد مرحله چالش هوش اقتصادی خواهد شد. در اینجا ما مشتری های متعددی خواهیم دید که سفارشات مختلف و غیرقابل پیش بینی دارند و بازیکن باید بتواند با تکیه بر توان مدیریتی خود و ذخیره کردن محصولات مورد نیاز در انبار، پاسخگوی مشتریان باشد. در این بخش بازیکن صرفا به دنبال فراهم کردن نیاز مشتری هست، و هرچه زودتر سفارش را آماده کند می تواند سفارش های بیشتری دریافت کند و در نهایت پول بیشتری کسب کند. بنابراین وی در اینجا به مشتریان به چشم یک کالا نگاه خواهد کرد و تلاشی در جهت راضی کردن مشتری در اینجا مشهود نیست این نوع نگاه به انسان می تواند تاثیر نامطلوبی در شکل گیری شخصیت بازیکن خردسال داشته باشد. در ادامه جریان بازی، ما با پدیده‌ی جدیدی به اسم خاندان(clan) روبرو می شویم. بازیکن در اینجا می تواند یک خاندان مستقل برای خود تشکیل بدهد و شروع به یارگیری کند یا درخواست عضویت به خاندان های دیگر بفرستد که در صورت تشکیل خاندان یا قبول درخواست عضویت از طرف رئیس یک خاندان دیگر، شخص می‌تواند وارد خاندان جدید شده و امکان صحبت با دیگر اعضای خاندان را پیدا کند. از نکات دیگر خاندان می توان به درخواست کالا در گروه، هدیه دادن به اعضای خاندان و با کشتی به تجارت رفتن به همراه اعضای خاندان در سرزمین های دوردست اشاره کرد. در ادامه روند بازی، شخص قابلیت فرستادن درخواست دوستی به سایر بازیکنان را در اختیار دارد. بازیکن برای به دست آوردن منفعت شخصی خود شروع به دوستی با افراد دارای امتیاز بالا می کند تا در ادامه بتواند از آنها برای توسعه شهر خود استفاده کند. در کنار این اتفاق مشاهده می کنیم که شخص با حس بزرگی و غرور به بازیکنان دارای امتیاز کمتر نگاه می کند که این خصلت ممکن است در ضمیر ناخودآگاه وی ثبت شده و بر نوع شکل‌گیری روابط وی در آینده به طور جدی اثرگذار باشد.

بازی پرستی – هنگام بارگزاری بازی جملات جالب و خنده‌دار نمایش داده می‌شود

از دیگر امکانات بازی می توان به هدیه دادن اشاره کرد. شخص با دادن هدیه به بازیکن دیگر، چیزی از مقدار سکه‌های صندوقش کاسته نمی شود، ولی در طرف دیگر می بینیم شخص دریافت کننده هدیه، مقداری سکه به صندوقش افزوده می شود که می توان گفت این عمل صرفا پیش زمینه برای درخواست دوستی، تشکیل خاندان جدید و یا دعوت کردن به خاندان می باشد.

از جذابیت های بازی می توان به بخش گرافیکی بسیار جذاب و متناسب با واقعیت اشاره کرد که نشانگر تمدن اولیه ایران باستان هست و از زمین کشاورزی شروع خواهد شد و تا رسیدن به شهری شبیه شهرهای پرشکوه ایران باستان ادامه خواهد داد . برای توسعه شهر به تعداد دفعات می بینیم که بازیکن شروع به تخریب جنگل و توسعه شهر می کند خوب است به بازیکن یادآوری کنیم که در واقعیت نباید برای منافع شخصی دست به تخریب طبیعت بزنیم زیرا در آینده ضرر ضربه زدن به طبیعت را خواهیم دید. موسیقی بازی بسیار ملایم و دلنشین و به صورت مستمر می باشد و در کنار موسیقی بازی، افکت های صوتی مربوط به اجزای بازی از گاو، مرغ گرفته تا صدای کشتی در دریا باعث می شود تا بازیکن با برخی صداهای حیوانت اهلی و اجزای طبیعت آشنا شود .

کمی عمیق‌تر بیاندیشیم

بازی پرسیتی برای ساختن و توسعه شهر مورد علاقه می‌باشد، اما با ادامه بازی می‌بینیم که بازیکن صرفا به دنبال منافع شخصی خود می باشد علی الخصوص که وجود رتبه بندی در بازی، بازیکن را ترغیب به کسب رتبه های بالا می کند و به همه ی اجزای بازی به صورت کالا نگاه می کند و دیگر به ملاک هایی چون رضایت مشتری، عدم تخریب طبیعت، تخفیف دادن در برخی از کالاها و حتی دوستی با دیگران در واقعیت توجه نخواهد کرد. اگر چه به نظر می رسد که در این شیوه قوه ی مدیریتی بازیکن افزایش خواهد یافت اما در کنار آن، با شخصی که به دنبال سود و منفعت خویش است و به دیگران توجه نمی کند مواجه خواهیم شد. این رفتار در آینده ممکن است سبب بروز مشکلاتی در زندگی اجتماعی شخص شود.

بازی پرسیتی – مشتری‌هایی که دربازی می‌خواهند از محصولات مزرعه بازیکن بخرند

با فرزندانمان گپ بزنیم

با اینکه بازی از نظر ساختاری جایگزین خوبی نسبت به بازی های مشابه خود می باشد اما از آنجایی که دارای فضایی مشابه شبکه های مجازی هست طبیعتا به همراه خود برخی خطرات فضای مجازی را نیز به همراه دارد.  در این بازی امکان چت برای بازیکن میسر است که با توجه به ناشناس بودن هویت دیگر بازیکنان، امکان استفاده از اسم های جعلی برای فریب دادن و استفاده از الفاظ نامناسب در چت ها وجود دارد. خوب است تا حد امکان فرزندمان را قبل از ورود به فضای بازی از فواید و معایب شبکه های مجازی مطلع کنیم و همچنین در کنار آنها، کمی نظارت خود را بر فضای مجازی آنها بیشتر کنیم.برای دریافت این بازی از لینک‌های زیر استفاده کنید
دریافت از کافه‌بازار

یک دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*