«تیزبال» آن‌چه خوب است پدرها و مادرها درباره این بازی بدانند

شناسنامه

نام کامل: تیزبال
سال انتشار: ۲۳ اسفندماه ۱۳۹۵
سازنده: پارسیس‌گیمز
سیستم­عامل:  Android
رده سنی:
·        (کافه‌بازار) + ۱۲

ماجرای بازی

         بازیکن در نقش خلبان یک هواپیمای جنگنده ایرانی ماموریت دارد تا با جنگنده‌های دشمن درگیر شده و آن‌ها را از بین ببرد. همچنین ممکن است در قالب فرمانده یک گروه جنگنده، به اهدافی در مرزهای آبی یا خاکی دشمن حمله کند.

بررسی محتوا و آثار بازی

         تیزبال یک بازی بسیار خوش‌ساخت و با کیفیت ایرانی است که به راحتی قادر است تا کودکان، نوجوانان و حتی جوانان را ساعت‌ها به خود مشغول کند. سازندگان بازی در خلق این اثر به جزییات فراوانی دقت کرده‌اند که همین موضوع در جذب مخاطب تاثیر قابل توجهی داشته است. بازیکن در مسیر بازی می‌تواند با کسب امتیاز کافی انواع بسیار متنوعی از جنگنده‌ها را خریداری کند که همگی با کیفیت بالایی مشابه نمونه واقعی طراحی شده‌اند. همچنین در طول مبارزه بازیکن به تدریج درجات نظامی بالاتر (ستوان، سروان، سرهنگ و …) را کسب خواهد کرد و با خواندن پیام‌های بازی با اسامی برخی خلبانان برجسته ایرانی و سوابق درخشان آن‌ها نیز آشنا می‌شود.

         موسیقی حماسی بازی در کنار مکالماتی که میان خلبان‌ها و مرکز فرماندهی رد و بدل می‌شود به طور محسوسی بر هیجان بازی افزوده است. همچنین کسب و ارتقای درجات نظامی در طول بازی در بازیکن نوجوان حس خوب پیشرفت و موفقیت را زنده می‌کند.

         گذرندان مرحله‌های مختلف بازی – که موج نامیده شده‌اند – چندان دشوار نیست و همین موضوع موجب می‌شود تا بازیکن از پیگیری روند بازی دل‌سرد نشود. نکته قابل ذکر دیگر آن که گرچه در این بازی، بازیکن خود را مشغول مبارزه و نبرد می‌بیند اما ازنمایش صحنه‌های خشنی مانند کشتن انسان یا نمایش خون‌ریزی استفاده نشده و بنابراین می‌توان امیدوار بود که بازی به‌جای ترویج خشونت، روحیه سلحشوری و میهن‌دوستی را در بازیکن تقویت کند. در کنار همه جذابیت‌های بازی، چند نکته قابل تامل نیز در این باره می‌توان ذکر کرد.

  • تشکیل گروه‌های جنگنده‌ها – با گرفتن یار کمکی – می‌توانست روحیه کار گروهی را در بازیکن تقویت کند. اما از آن‌جا که طراحی بازی امکان ارتباط میان اعضای گروه را فراهم نکرده است، در هر گروه هر کسی کار خودش را می‌کند و مفهوم درستی از کار گروهی به بازیکن منتقل نمی‌شود. ممکن است سازندگان بازی علاقه نداشته باشند تا با برقراری چت، نگرانی والدین را در این زمینه تحریک کنند اما خوب است با امکان ارسال چنین نمونه جمله آماده (مانند از من پشتیبانی کن، به ناو‌ها حمله کن، مراقب پدافند دشمن باش، ارتفاعت را زیاد کن، موشک در تعقیب توست، به آشیانه برمی‌گردیم و …) امکان هماهنگی میان اعضای یک گروه را فراهم می‌آورد.
  • متاسفانه بازی در قبال دیدن تبلیغات امکان برخورداری از گردونه شانس را فراهم آورده است. بهتر بود سازندگان خوش فکر بازی، به‌جای تقویت باور به شانس در نوجوان، از ابتدا هزینه‌ای که بابت دیدن تبلیغ پرداخت خواهد شد را تعیین می‌کردند.

         تنوع در حالت‌های انتخاب بازی (رقابتی (آفلاین)، آنلاین تیمی، آنلاین آزاد، آنلاین دریایی) در کنار تنوع هواپیماها و عملیات‌هایی که به نام عملیات‌های واقعی جنگ تحمیلی نام‌؛ذاری شده‌آند، سلاح مختلف قابل استفاده و حالت‌های فرار از موشک دشمن، علاوه بر آن که از کسل کننده شدن بازی جلوگیری می‌کند، حس کنج‌کاوی بازیکن برای جست‌وجو و دانستن بیشتر درباره این اسامی و اصطلاحات را نیز تحریک می‌کند. ،هرچند بازی با ارایه پیام‌هایی سعی دارد تا بر دانش بازیکن در این زمینه بیفزاید، اما متاسفانه صفحه حاوی این پیام‌ها به قدری سریع رد می‌شوند که عملا امکان مطالعه آن‌ها وجود ندارد.

کمی عمیق­تر بیاندیشیم

         یکی از دغدغه‌های نوجوانان در دوران دبیرستان و سال‌های قبل از کنکور انتخاب رشته تحصیلی و شغل آینده است و از مشکلاتی که بر سر راه آن‌ها در این انتخاب وجود دارد، عدم آگاهی نسبت به کیفیت کاری است که با انتخاب هر شغل ملزم به انجام آن هستندن. بازی‌ها می‌توانند با شبیه‌سازی (simulation) مناسب فضای مشاغل گوناگون، ضمن ایجاد علاقه‌مندی نسبت به آن شغل، این امکان را برای نوجوانان فراهم آورند تا بر آگاهی خود در حوزه‌های گوناگون افزوده و به انتخاب درست نزدیک شوند.

با فرزندانمان گپ بزنیم

         تیزبال یک بازی هیجان‌انگیز و بسیار کم‌خطر برای سرگرم کردن کودکان و نوجوانان و حتی جوانن علاقه‌مند به بازی به شمار می‌رود. تیزبال علاوه بر طراحی فنی قوی، با داستان‌پردازی مناسب خود می‌تواند روحیه خودباوری، میهن‌دوستی و توکل بر خدا را در بازیکن زنده و تقویت کند. همچنین جذابیت‌های فنی و گرافیکی بازی حس ماجراجویی بازیکن را ارضا کرده و تجربه هیجان‌انگیزی از خلبانی را به وی منتقل خواهد کرد. تنها نکته در این زمینه آن است که به دلیل هیجان بالای بازی بهتر است قبل از کارهایی که نیاز به تمرکز دارند، مانند مطالعه کردن، و همچنین بلافاصله قبل از خواب از انجام بازی خودداری شود.

برای دریافت این بازی از مایکت روی تصویر زیر کلیک کنید

1 دیدگاه

  1. این بازی بازی قشنگیه که بچه هایی که علاقه به جنگیدن دارن میتونن نصب و اون رو بازی کنن .
    مشکل اینجتست که این بازیانلاین هم هست و این کمی بد می باشد .

یک دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*