«بدو دهقان، بدو» آن‌چه خوب است پدرها و مادرها درباره این بازی بدانند

شناسنامه

نام کامل: بدو، دهقان بدو
سال انتشار: خردادماه ۱۳۹۶
 سازنده: تی‌توتم
سیستم­عامل:  Android
رده سنی:
·        + ۳

ماجرای بازی

         بازی بدو دهقان بدو، یک برداشت آزاد از داستان واقعی دهقان فداکار است. بازیکن در این بازی باید تلاش کند تا با هدایت دهقان که سوار بر الاغش است به قطار رسیده و جلوی برخورد قطار با سنگ‌ها را بگیرد. البته بازی از نوع دونده‌ی بی‌نهایت است  و بنابراین دهقان و قطار هیچ‌گاه به هم نمی‌رسند.علاوه بر این، تغییرات مختصر دیگری هم در داستان اصلی انجام شده که همه در جهت بامزه‌تر و بازی‌گونه‌تر شدن این اتفاق واقعی بوده است.

بررسی محتوا و آثار بازی

         بازی بدو دهقان، دارای نکات مثبت زیادی است. وقتی بازیکن برای اولین بار بازی را اجرا می‌کند شاهد پیش‌داستانی درباره‌ی بازی خواهد بود. این پیش‌روایت علاوه بر غنا بخشیدن به بازی ، با داشتن جذابیت‌های شنیداری و دیداری باعث می‌شود تا حس مثبت و نشاط‌برانگیزی در مخاطب ایجاد و تقویت شود. راوی این پیش‌‌ داستان یک پسربچه است که گویا از روی کتاب درسی مشغول خواندن داستان دهقان فداکار یا همان ریزعلی خواجوی است. به طور موازی با خوانده شدن متن تصاویری نمایش داده می‌شوند که مخاطب بزرگ‌سال را به یاد خاطراتش در سال‌های دبستان خواهد انداخت. در مجموع می‌توان گفت فضای دیداری و شنیداری بازی بسیار خاطره برانگیز است و این ویژگی باعث ایجاد حس مثبتی در مخاطب خواهد شد.

تصویر منوی بازی
منو اصلی بازی که یادآور خاطرات قدیمی است

            خود آموز جذاب ابتدای بازی روش پیش بردن بازی را به ما می‌آموزد. بازیکن در طی بازی باید الاغ ریزعلی را هدایت کرده و از خاموش شدن مشعل جلوگیری کند. این مسئله در درجه‌ی اول باعث افزایش هماهنگی دست و چشم خواهد شد. در روند این بازی (game play) یک نوآوری نسبتا جدید نیز اتفاق افتاده و آن به بازی آوردن حرکت گوشی (استفاده از ژیروسکوپ) است. بازیکن برای عقب و جلو رفتن الاغ دهقان می‌تواند گوشی را کج کند. همچنین برای دستگاه‌هایی که این تکنولوژی را ندارند، این امکان فراهم شده تا عقب و جلو رفتن با دکمه‌هایی که در بازی ظاهر می‌شود انجام شود. البته همین نوآوری موجب شده تا روند بازی کمی دشوار شود.

         روایت بازی که فردی دست تنها و بدون هیچ ابزار خاصی جلوی برخورد قطار با سنگ ‌ها را می‌گیرد، می‌تواند حس خود‌ باوری را در بازیکن تقویت ‌کند. همچنین اگر بازیکن به قدر کافی با روایت بازی درگیر شود، همذات پنداری با دهقان فداکار می‌تواند موجب تقویت حس از خودگذشتگی در وی شود و او را این نتیجه برساند که همواره در برابر دیگران مسئول است.

         متاسفانه به نظر می‌رسد، تیم بازی‌ساز نتوانسته روند پیشرفت بازی را ادامه دهد. این بازی پتانسیل مثبت زیادی دارد که متاسفانه به درستی مورد استفاده واقع نشده‌ است. به عنوان نمونه گروه بازی‌ساز می‌توانست روی مسئله‌ی روشن نگه‌داشتن مشعل بیش‌تر تکیه کند تا بدین وسیله بازیکن با روایت اصلی بازی درگیری بیشتری پیدا کرده و حس قهرمانی و منش پهلوانی در وی بیشتر تقویت گردد. یا این که در گرافیک بازی، نمای فصل‌ها یا محیط عوض می‌شد، زیرا تنوع بصری یکی از روش‌هایی ‌است که می‌تواند جذابیت زیادی به بازی اضافه کند و بدو دهقان بدو از آن بی‌بهره است.

کمی عمیق­تر بیاندیشیم

تصویری از فضای بازی
از صحنه‌های بازی

         بیشتر بازی‌های رایگان معمولا بعد از نصب زیاد بازی از راه تبلیغ یا فروش آیتم‌های بازی درآمد کسب می‌کنند، بنابراین باید علاوه بر تعداد نصب فعال بالا،  برگشت بازیکنان به بازی زیاد باشد. از این رو بازی‌سازان معمولا از ترفندهایی استفاده می‌کنند تا بازگشت بازیکن به بازی زیاد شده، بازیکن همواره با بازی درگیر باشد. برای مثال از عرفی‌ترین موارد در بین این تکنیک‌ها می‌توان به استفاده از پیام‌های آگاه‌سازی (push notification) اشاره کرد، اما بازی بدو دهقان بدو از این تکنیک ‌ها کمتر استفاده می‌کند. اگر از منظر بازیکن به این موضوع نگاه کنیم، این سیاست نقطه قوت بزرگی برای بازی محسوب می‌شود زیرا پیام‌های گاه و بیگاه بازی‌ها می‌تواند علاوه بر اعتیاد آوری، به مختل شدن قوه تمرکز کودکان نیز بینجامد. اما شاید بتوان گفت یکی از دلایل کم بودن نصب فعال بازی نیز عدم استفاده بازی از این تکنیک‌هاست که باید برای آن چاره ‌ای اندیشیده شود.

         دومین موردی که در این بازی شایان ذکر است درباره نظام ارزشی و ارزش‌گذاری در بازی است. بیشتر بازی‌هایی که امروزه تولید و عرضه می‌شوند نظام ارزشی روشنی ندارند. به عبارت دیگر در اکثر بازی‌ها بازیکن به این که چه چیزی خوب و چه چیزی بد است نمی‌اندیشد بلکه حداکثر به این می‌اندیشد که چگونه منافع من یا منافع گروه من تامین می‌شود. این بازی با تبلیغ و تقویت روحیه فداکاری معیار تشخیص را به خوب و بد باز می‌گرداند. بازی‌هایی که تنها به منافع شخص و گروه اهمیت می‌دهند نوعی غفلت نسبت به امور ماورایی در فرد ایجاد می‌کنند و به خصوص به تضعیف روحیه خداباوری منجر خواهند شد اما بازی بدو دهقان بدو با اهمیت دادن به از خودگذشتگی، به طور ناخودآگاه خداباوری را در ذهن بازیکن تقویت می‌کند.

با فرزندانمان گپ بزنیم

         این بازی با توجه به نکات مثبتش وسیله‌ی مناسبی برای اوقات فراغت فرزندانمان است اما خوب است که به هر حال میزان زمان بازی کردن را کنترل کنیم. خوب است تا با بچه‌ها راجع به واقعیت ماجرا و داستان ریزعلی خواجوی صحبت کنیم و به ایشان توضیح دهیم که این شخص چه تصمیم سخت و دشواری گرفته است. در مجموع بازی بدو دهقان بدو یک بازی خوب و دوست داشتنی و بی ضرر است که رسانه پژوه آن را به کودکان عزیز ایرانی پیشنهاد می کند.برای دریافت این بازی از لینک‌های زیر استفاده کنید
دریافت از کافه‌بازار

یک دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*